دکتر عبدالصمدی

smile is the beauty of soul

لمینت یا ارتودنسی؟

فهرست مطالب

اگر شما هم با مشکل بهم ریختگی دندان ها مواجهید و به دنبال یک لبخند زیبا هستید و برایتان زیبایی دندان ها مهم است حتما تا به حال به راه هایی برای حل این مشکل اندیشیده اید. بسیاری از بیماران قبل از مراجعه به پزشک به فکر انتخاب روش درست تر و سریع تر برای حل مشکل خود می افتند که در این راستا با سوال هایی مواجه می شوند که ممکن است ذهن شما را نیز درگیر کرده باشند، سوالاتی از قبیل:

1-  از روش ارتودنسی استفاده کنیم یا لمینت؟

2-  ارتودنسی بهتر است یا لمینت؟ 2

3- تفاوت ارتودنسی با لمینت چیست؟

4-  آیا لمینیت می تواند جایگزین ارتودنسی باشد؟

بهترین راه برای پیدا کردن پاسخ این سوالات مشاوره با متخصص برجسته ارتودنسی است. اما داشتن اطلاعات اولیه در مورد هریک از روش های ارتودنسی و لمینت و کاربرد های آن می تواند تا حدی به شما برای انتخاب بهتر کمک کند. در ادامه ی این مطلب سعی می کنیم با تکیه بر مطالعات انجام شده توسط متخصصان برجسته ارتودنسی به این سوالات و ابهامات پاسخ دهیم.

لمینت:

لمینت یک لایه ی بسیار نازک پرسلاین است که تنها جلوی دندان را پوشش می دهد. زمانی که دندانپزشک در حال تصمیم گیری راجع به این موضوع است که چه تعداد از دندان ها نیاز به پوشش دارند، این را مد نظر قرار می دهد که این دندان ها چگونه لبخند را تکمیل خواهند کرد. اکثر افراد 8 تا 10 لمینت نیاز خواهند داشت.

مزایای روش لمینت

از مزایای لمینت می توان به کوتاه بودن زمان درمان اشاره کرد، که فرد حداکثر در سه جلسه می تواند صاحب دندان های ردیف و زیبا شود.

افرادی که دارای دنداسن های خراب و پوسیده هستند گزینه مناسبی برای ارتودنسی نمی باشند، بهتر است توسط یک دندان پزشک باتجربه دندان های وی را تراشید شود و با لمینیت لبخبند وی را اصلاح کنند. در این روش لمینیت سرامیسکی بهترینس انتخاب است. در روش لمینیت می توان مواد را یک یا چند درجه روسشن تر از دنداسن های خسود انتخاب کرد.معایب روش لمینت

لمینت معایب چندانی ندارد، اما می توان گفت تراشیدن دندان در روش لمینت سرامیکی ممکن است برای فرد خوشایند نباشد. نیاز به ترمیم و همچنین امکان آسیب مواد در اسثر گاز سزدن خوراکی های سفت می تواند از دیگر معایب لمینت باشد. که می تواند با رعایت توصیه های پزشک و انتخاب دندانپزشک با تجربه، عوارض لمینت را به صفر برساند.

ارتودنسی:

افرادی که برای اصلاح انحراف و کجی دندانها میخواهند لمینت کنند، باید بدانند در صورتی که انحراف دندان شدید باشد یا لازم باشد دندان حرکت کند یا تنها صاف کردن دندان کفایت نکند، بهتر است درمان ارتودنسی انجام دهند. به لطف پیشرفتهای زیادی که در حوزه ارتودنسی ایجاد شده است، روشهای زیادی برای هر چه نامحسوس تر کردن ارتودنسی ابداع شده که باعث میشود افراد بیشتری مایل باشند این درمان را انجام دهند. توجه داشته باشید لمسینت نمیتواسند ساختار دندان را تغییر دهد بلکه تنها شکل آن را بهبود میبخشد. بنابراین برای بهبود سلامت دهان در موارد مشکلسات شدید ارتسدنسی، حستما به ارتودنتیست مراجعه بفرمایید.

مزایای روش ارتودنسی

از مزایای ارتودنسی می توان به دست یافتن به دندان های ردیف و طبیعی اشاره کرد. اگر فرد دندان های سالم و نامرتب داشته باشد، با مرتب کردن دندان ها به روش ارتودنسی،باعث می شود فشار مساوی به روی همه دندان ها وارد شود، و مانع از خرابی و پوسیدگی دندان ها می شود.

ارتودنسی بسیسار مناسب برای افراد با سنین کم است، فرد با انجام ارتودنسی، و با داشتن دندان های سالم و مرتب می تواند با جویدن غذا و خورد کردن مسرتب آن، به بهبود مشکلات دستگاه  گوارشی کمک کند.

معایب روش ارتودنسی

از معایب روش ارتودنسی می توان به طولانی بودن طول درمان آن اشاره کرد. همچنین اگر فرد بهداشت دهان و دندان را در حین ارتودنسی رعایت نکند، به دلیل وجود پلاکت ها و سیم بر روی دندان و تجمع آلودسگی در اطراف آن احتمال پوسیدگی دندان ها بیشتر می شود. همینطور بعد تکمیل شدن دندان ها اگر فرد توصیه های پزشک را رعایت نکند امکان برگسشت دندان ها به حالت اولیه وجود دارد.

مقایسه نهایی لمینت و ارتودنسی

در مقایسه این دو روش باید به این نکته توجه کرد که ارتودنسی روشی درمانی است. زمانی که شما از این روش استفاده می کنید در واقع وضعیت دندان های خود را به شکل طبیسعی و درسست آن ها در خواهید آورد. چون این روش بر اساس طبیعت دندان ها است معمولا دارای نتیجه مطمئن تسر و طولاسنی تر اسست. اما لمینت همانسطور که گفته شد بیشتر یک عمل زیبایی است . و شکل و طبیعت دندان ها را تغییر می دهد. به همین دلیل ممکن است نتیجه اولیه رضایت بخش باشد اما در آینده ای نزدیک دچار مشکل شوید. قبل از تصمیم گیری در مورد هرکدام از این روش ها حتما با یک پزشک متخصص مشاوره کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *