دکتر عبدالصمدی

smile is the beauty of soul

کامپوزیت دندان

theeth1

طراحی لبخند توسط ونیرهای کامپوزیتی

این روش طراحی لبخند توسط دندانپزشک در مطب انجام مي گیرد و امکان اتمام طراحی لبخند شما دردو جلسه میسر می باشد. در جلسه اول قالب گیری جهت ساخت study cast صورت می پذیرد و در جلسه دوم که معمولا 4 ساعت زمان میبرد کار به اتمام میرسد. لازم به ذکر است با توجه به این که کلیه مراحل در این روش طراحی لبخند در داخل مطب انجام می شود، در موارد بسیار نادر امکان طراحی لبخند و شکل دادن دندان صد در صد به سلیقه و دلخواه وجود ندارد. کامپوزیت دندان به منظور بهبود رنگ، شکل، اندازه و بافت دندان و ایجاد جذابیت بیشتر در ظاهر دندان ها استفاده می شود. كامپوزیت ونیر دندانی را می توان برای رفع لب پریدگی و ترک های جزئی در دندان ها استفاده كرد. تفاوت كامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی در این است كه مستلزم تراش دندان ها نبوده و یا تنها به تراش اندک نیاز داشته و کل فرآیند درمان در دو تا سه جلسه قابل انجام می باشد. بااین حال برخلاف لمینت دندان ، كامپوزیت دندان مستعد تغییر رنگ بوده و ممکن است دوام چندانی نداشته باشد.

 

برای ایجاد كامپوزیت ونیر دندان ، مواد کامپوزیت دندان  بر روی سطوح جلویی دندان کارشده و فرآیند تراش و تکمیل کامپوزیت  تا رسیدن به فرم موردنظر زیر دستان یك دندانپزشک زیبایی دندان انجام می شود. کامپوزیت دندان یک عمل دندانپزشکی زیبایی است که طی آن یک نوع ماده دندانی که در – اینجا یک کامپوزیت رزینی می باشد بر روی سطح دندان های شما قرار داده می شود و به شکل طبیعی دندان در می آید تا وضعیت – ظاهری دندان ها صاف و مرتب شود و شما لبخند سفیدتر و زیباتری داشته باشید. از کامپوزیت ونیر می توان به عنوان یک عمل دندانپزشکی زیبایی برای اصلاح دندان های شکسته و فاصله دار و نیز پوشاندن لکه هایی که بر روی سطح دندان یا پُرکردگی آن ایجاد شده است، استفاده کرد .یکی از معایب بزرگ این روش آن است که نسبت به روش های سرامیکی از جمله لومینیرز مقاومت بسیار کمتری دارد و بسیار رنگ پذیر هست. واقعیت امر آن است که گرچه امروزه افراد بسیاری کار کامپوزیت ونیر انجام میدهند ولی توصیه ما به شما همواره روش های با دوام بیشتر مانند لومینیرز هست. 

طراحی لبخند به روش کامپوزیت های آی پی اس

کامپوزیت های ای پی اس نسل جدیدی از کامپوزیت ها هستند که ذرات سرامیک به کامپوزیت اضافه شده است. اضافه شدن این ذرات سرامیکی باعث شده کامپوزیت استحکام بیشتری داشته باشد و در مقابل رنگ پذیری نسبت به کامپوزیت های معمولی مقاومت بهتری داشته باشد. همچنین این ذرات سرامیکی به کامپوزیت جلوه براق تری داده است و باعث شده آن حالت مات گونه کامپوزیت های معمولی کاهش یابد. طول عمر کامپوزیت های معمولی 3 تا 5 سال و طول عمر اینگونه کامپوزیت ها حدود 6 سال میباشد. بایست ابن نکته را درنظر گرفت که تا کنون بهترین روش طراحی لبخند همان لومینیرز هست که عمری 3 برابر کامپوزیت دارد و بسیار مقاوم تر میباشد. 
از مزایای این روش آن است که دندان تراشیده نمیشود و نسبت به لومینیرز بسیار ارزانتر میباشد. در این روش نیز مانند تمامی روش های دیگر زیبایی روی 8 تا 01 دندان از هر فک عمل زیبایی انجام میشود 
جهت آشنایی بیشتر با این روش لطفا مطلب مربوط به کامپوزیت ونیر را مطالعه بفرمایید

نمونه کارها