دکتر عبدالصمدی

smile is the beauty of soul

بلیچینگ

theeth2

بلیچینگ دندان

سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفیدی را به شما هدیه میکند. 

راههای سفید کردن دندان ها
ماده اصلی سفیدکننده دندانها پر اکسید هیدروژن است که باعث اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی شده و آنها را از بین میبرد. به مرور زمان این ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکند و رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود . دو روش کلی برای سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و نحوه تاثیرگذاری متفاوت هستند. 

۱. بلیچینگ در خانه ( home bleaching ): در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود. که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود. شما میبایست ژل مخصوص را داخل قالب ساخته شده قرار دهید و معمولا شب ها موقع خواب این قالب را تا صبح که بیدار میشوید داخل دهان بگذارید.( بسته به نوع ژل دستور کار میتواند متفاوت باشد) 

۲. روش سفید کردن دندانها در مطب ( office bleaching 🙂 این روش نیز با استفاده از دستگاه لیزر و مواد مخصوص داخل مطب انجام میشود. ابتدا از لثه ها محافظت میشود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود . ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. معمولا دو دوره نیم ساعته داخل مطب دستگاه بلیچینگ روی دندان بکار گرفته میشود. 

بهترین روش
با توجه به اینکه تعداد بسیاری از مراجعین در این مرکز عمل بلیچینگ انجام دادند، به تجربه مشاهده شده بهترین کار آن است که ابتدا در مطب توسط دستگاه دندان ها سفید شود و سپس از روش home بعنوان مکمل استفاده گردد. این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که ماندگاری بلیچینگ کاملا وابسته به رژیم غذایی بیمار و عدم استفاده از دخانیات و چای و قهوه و نوشیدنی های رنگی میباشد.ر

نمونه کارها