دکتر عبدالصمدی

smile is the beauty of soul

لمینت دندان

theeth4 1

طراحی لبخند به روش لمینت سرامیکی

همه انسان ها مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند اما برخی به خاطر دندان های بد شکل یا بد رنگ از این ارزو محرومند. اینجاست که دندانپزشکی ترمیمی به میدان وارد میشود و با معجزه ای به نام لمینت دندان  لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز میگرداند.

اما لمینت دندان  چیست؟

برای چه افراد و چه دندان هایی مناسب است؟ آیا آسیبی به دندان ها می رساند؟ یا ممکن است این درمان طول عمر نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟

شاید بد نباشد در ابتدا یک تعریف ساده اما عملی در مورد لمینت (ونیر) داشته باشید.

لمینت یا ونیر لایه ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم شکل ،رنگ و طول  دندان ها با بستن فاصله ی بین دندان ها و درمان دندان های شکسته روی دندان قرار داده میشود.ونیر ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته میشود (که به آنها ونیر کامپوزیتی میگویند)ویا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته میشود.(که به آنها ونیر سرامیکی گفته می شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیرها اولین طرح درمان در دندان های قدامی محسوب می شوند.

تفاوت اصلی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لمینت های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند.ثبات رنگ در لامینت های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند
لمینت های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی ان ها نسبت به لامینت های سرامیکی،قیمت ارزان تر و تراش کمتر دندان است.

انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه کسانی میتوانند از درمان لمینت دندان استفاده کنند و چه کسانی نمیتوانند؟

لمینت دندان برای (اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان های قدامی )کاربرد دارد. بسیارمهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان ختم شود.مساله مهم دیگر اکلوژن بیمار است ؛وجود عادات دهانی چون دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی  را به دندان های خود و لامینت وارد میکند که در طی زمان منجر به شکسته شدن لمینت میشود.

آیا در جریان درمان دندان ها تراش می خورند؟

تراش دندان قبل از گذشتن لمینت دندان بستگی به طرح و شکل اولیه دندان ها و وضعیت  اکلوژن بیمار دارد. در اکثر موارد تراش بسیار زیادی لازم است. به همین دلیل هست که ما درمان لومینیرز که کم تراش هست توصیه می کنیم.

آیا انجام لمینت دندان  عوارض جانبی هم داردو ممکن است به دندان ها آسیب وارد شود؟

– عوارض احتمالی لمنت دندان عبارتند از:

1- حساسیت تاخیری پس از درمان :مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت  مدت زمان کوتاهی این مشکل بر طرف میشود.

2- شکستگی لامینت:اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لامینت به درستی مورد نظر قرار گرفته باشدو بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی  در مورد درمان لامینت نداشته باشداحتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش میابد اما از بین نمیرود.چون در طول عمر درمان لامینت بیمار نقش اساسی ایفا میکند.بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت،جویدن یخ و..خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد اما در صورتی که لامینت کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود ،با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است.

3- تغییر رنگ لبه ی لمینت :تغییر رنگ لبه ای در لامینت در طی زمان کاملا  بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای،قهوه و با کشیدن سیگار دارد به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه های لامینت بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است

افراد پس از لمینت دندان ها چه ملاحضات خاصی باید انجام دهند؟

در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است،اما در مورد درمان لامینت علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگاههای پیزواالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود همچنین برخی از دهان شویه های حاوی فلوراید روی لمینت تاثیر منفی دارد بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید.

آیا آنگونه که در برخی از آگهی های تبلیغاتی ادعا می شود می توان از لامینت به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

در صورتی که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فکین به حد نهایی خود رسیده باشد می توان طرح درمان لامینت را مد نظر داشت،به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان ها مانند: تحلیل ریشه،ایجاد پوسیدگی بیشتر در طی درمان ارتودنسی لامینت می تواند به عنوان یک جایگزین درمانی با پیش آگهی بسیار عالی در بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مد نظر قرار گیرد.

نمونه کارها