زیبایی لثه

جراحی پریواستاتیک: (زیبایی لثه)

 

جراحی لثه برادری یا ژینژیوکتومی یک روش جراحی ساده اصلاح لبخند لثه ای خفیف می باشد. این روش برای برداشتن بافت اضافی و اصلاح ظاهر بافت لثه در اطراف دندان ها استفاده می شود. و دندان پزشک تان مقدار کمی از بافت لثه شما را با استفاده از دستگاه الکتروسرجدی برمی دارد. در این روش هیچ گونه دردی را احساس نمی کنید و بعد از انجام آن نیازی به بخیه زدن لثه ها نیست و معمولاً بعد از 2 هفته لثه شما بهبود پیدا می کند.

 

جراحی افزایش طول تاج

 

اگر در اثر لبخند پیشرفته، طول تاج دندان هایتان کوتاه باشد، نیاز به کاهش گسترده بافت لثه دارید و باید روی دندان شما جراحی افزایش طول تاج دندان انجام پذیرد.

در انجام این روش دندان پزشک تان  از داروی بی حسی موضعی استفاده می کند و شما دردی را عملاً احساس نمی کنید. دندان پزشک شما لثه تان را به آرامی از روی استخوان زیر آن بلند می کند و مقداری از بافت لثه را برمی دارد و مقداری از استخوان زیرین لثه را اصلاح می کند. با این روش دندان شما بلندتر به نظر می رسد و لثه هایتان کمتر دیده می شوند وقتی در این روش لثه شما بالا برده می شود. دندان پزشک تان می تواند با درمان لامینت و یا وینر ظاهر لبخند شما را دوباره بازسازی کند.

 

 

جراحی لثه با لیزر

 

دندان های کوتاه با بافت ضخیم لثه را می توان با جراحی لثه با لیزر، به راحتی درمان کرد. و لبخندهای لثه ای را می توان حتی بدون انجام عمل جراحی گسترده و دردناک اصلاح کرد.

مهم تر از آن، در جراحی لثه با لیزر، زمان فرآیند بهبودی کمتر می شود و این روش سریع تر از جراحی معمول لثه می باشد.

 

 

جراحی پایین آوردن لب

 

برای کاهش نمایش لثه و بهبود ظاهر لبخند لثه ای می توان از جراحی پایین آوردن لب استفاده کرد. این روش زمانی استفاده می شود که لب بالای شما بیش از اندازه متحرک باشد یا به نحوی دارای عدم تطابق اسکلتی باشد. که باعث نشان داده شدن بافت لثه هنگام خندیدن می شود.

با پایین آوردن لب از طریق جراحی ، بافت کمتری از لثه در زمان لبخند زدن دیده می شود.

دقّت کنید زمانی که لب بالا در موقعیت جدید خود بخیه زده شد، عضله مسئول کشیدن لب به بالاتر از خط لثه در هنگام خندیدن، محدودتر می شود. و این عمل باعث ایجاد لبخندی زیباتر و نمایش کمتر لثه در زمان خندیدن می گردد.

 

 

درمان خنده لثه ای با استفاده از بوتاکس

 

اگر شما به هر دلیلی تمایل برای جراحی زیبایی لبخند لثه ای نباشید می توانید با تزریق بوتاکس به لب بالا تا حدی مشکل خنده لثه ای خودتان را برطرف کنید.

بوتاکس پروتئین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است و از طریق مسدود کردن موقت مسیر ورود پالیس های عصبی به عضلات مورد تزریق قرار گرفته، این عضلات را شل می کند. با این روش فعالیت عضله، کاهش پیدا می کند. همچنین عضله بالا برنده لب بالا که رشد بیش از اندازه ای داشته باشد را می شود با چند تزریق کوچک بوتاکس، ضعیف تر کرد.

بوتاکس باعث می شود که عضله بالا برنده با قدرت کمتری منقبض شود تا لب بالا دیگر هنگام لبخند زدن به اندازه سابق بالا نرود و لثه ها کمتر دیده شوند و در نتیجه لبخند زیباتری ایجاد شود.

تعداد واحدهای بوتاکس مورد نیاز به قدرت عضله شما بستگی دارد. معمولاً 10 واحد بوتاکس برای اصلاح لبخند لثه ای کافی است. بعد از درمان بوتاکس به مدت 4 ساعت از لمس کردن، مالیدن، ماساژ یا آرایش ناحیه درمان شده خودداری کنید این عمل 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.

 

 

بیماری لثه دشمن درجه یک دندان

 

وقتی صحبت از یک لبخند زیبا می شود در ذهن خیلی از شماها تصویر داشتن دندان های سالم و برّاق و سفید، تداعی می شود. اما تنها داشتن دندان های سالم و ترمیم شده ملاک نیست، در کنار سلامت و زیبایی دندان ها، سلامت و فرم لثه ها نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. اگر شما از بهترین ونیر کامپوزیت ها و عالی ترین روکش های فول سرامیکی زیرکونیا و گران ترین لمینت ها «لومینیرز» برای ترمیم و زیبایی دندان های جلویی تان استفاده کنید، اما در عین حال از یک لثه بیمار و عفونی برخوردار باشید و دندان های فوق العاده زیبای شما با لثه های رنگ پریده یا سیاه احاطه شده باشند، هنگام خندین نه تنها از لبخند زیبایی برخوردار نمی شوید، بلکه با عفونت لثه یا به تحلیل رفتن آن، ممکن است دندان های گران بهایتان را در کمال ناباوری یکی یکی از دست بدهید! پس بیماری های لثه را دست کم نگیرید.

لثه تنها بافتی از بدن است که بیماری در آن خیلی به آهستگی و کندی پیش روی می کند و چون اغلب بدون درد است شما متوجه این بیماری مخوف نمی شوید و دقیقاً زمانی متوجه این بیماری می شوید که لثه تان در اثر نفوذ جرم ها بر خطّ زیرین آن، عقب نشینی کرده و دچار تحلیل شده است.

یک لثه در حالت طبیعی و سالم، صورتی رنگ است و ظاهری شبیه به پوست پرتقال دارد. یعنی اگر شما به آن از فاصله نزدیک، به دقت نگاه کنید، احساس می کنید سطح لثه تان دانه- دانه است. یک لثه سالم هرگز متورّم نمی شود و بی دلیل خونریزی نمی کند، و در محل تماس اش با دندان، کاملاً صاف و دارای لبه تیز می باشد که اصطلاحاً به آن لبه چاقویی می گویند معمولاً رنگ لثه های ناسالم به رنگ تیره یا آبی مایل به بنفش در می آیند. در برخی موارد ممکن است لثه شما به خاطر نوعی عفونت قارچی به نام برفک دهانی، به رنگ سفید درآید.

التهاب و عفونت لثه که به آن ژنژویت می گویند یکی از اولین مرحله و عمده ترین مشکلاتی است که در بافت لثه ایجاد می شود. در شروع بیماری، لثه صورتی رنگ شما به لثه قرمز رنگ و پرخون تبدیل می شود و همچنین لبه های تیز لثه، حالت تورّم پیدا می کنند و برجسته می شوند، یعنی لثه شما تیزی اش را از دست می دهد. قوام لثه نیز در اثر التهاب لثه، شل می گردد و زمانی که شما خوراکی های سِفت می جَوید، مثلاً هنگام گاز زدن به سیب لثه تان خونریزی می کند یا با کوچک ترین تحریک مثلاً هنگام مسواک خوردن، دچار خونریزی می شود. معمولاً شما با دیدن خونریزی، مسواک زدن را متوقف می کنید که خود این عمل باعث شدیدتر شدن بیماری لثه می شود. معمولاً در چنین مواقعی توصیه می شود با دیدن خونریزی مسواک زدن را ادامه بدهید و متوقف نکنید.

در آغاز شروع بیماری ژنژویت اگر شما اقدامی نکنید و نسبت به این بیماری بی تفاوت باشید، لثه شما با گذشت زمان کم کم آب می شود و به تحلیل می رود. منظور از آب شدن و تحلیل لثه آن است که لثه به طرف ریشه دندان کشیده می شود و اگر شما به دندان هایتان در آینه نگاه کنید، احساس می کنید طول آنها کمی درازتر شده و کشیده تر شده است: اما این طور نیست، دندان شما بلندتر نشده، بلکه لثه دندان شما در اثر عفونت و تشکیل جرم زیر خطّ آن، عقب نشینی کرده و شما به غلط خیال می کنید، دندان هایتان قد کشیده است!

به تدریج و با گذشت زمان، بیماری از خطّ لثه عبور می کند و به نواحی زیرین یعنی استخوان نگه دارنده دندان، سرایت می کند و باعث به تحلیل رفتن استخوان های دور دندانی می شود. وقتی استخوان دندان شما به تحلیل برود. دندان هایتان در جای خودشان حرکت می کنند و به تدریج لق می شوند تا زمانی که با کوچک ترین فشاری کنده می شوند. به این مرحله از بیماری لثه پریودونتال پیشرفته می گویند. پریودونتال لیگامنت رشته های ظریفی هستند از جنس الاستیک که دندان ها را به استخوان فکّ اتصال می دهند.