دندان ‌ها از مهم‌ ترین اجزای صورت هستند که نقش مهمی در زیبایی چهره و لبخند دارند. مرتب بودن دندان‌ ها یکی از مسائلی است که همواره مورد نظر افراد بوده است و آن‌ها از طریق انجام تکنیک‌ هایی نظیر اصلاح طرح لبخند تمایل دارند که موجبات بهتر شدن ظاهر دندان و ایجاد زیبایی در لبخند را فراهم نمایند. لبخند زیبا هم از لحاظ فردی و هم اجتماعی بر گیرایی افراد تأثیر می‌گذارد.

دندانپزشکی زیبایی به فرایندی گفته میشود که طی آن تغییراتی برای زیبا سازی لبخند ایجاد میشود و با بهبود وضعیت دندان ‌ها و لثه‌ها، باعث بهتر و جذاب‌ تر شدن لبخند افراد می‌شوند. دندانپزشکی زیبایی برای زیبایی دندان عمل ‌های گوناگونی را شامل می ‌شود که با هدف ترمیم یا جایگزینی دندان ‌های کج، به هم فشرده، لب پریده، بد شکل، زرد رنگ یا از دست رفته انجام می‌شود. با زیبا کردن لبخند اعتماد به نفس افراد افزایش یافته و حس منفی نسبت به خود و لبخند کاهش می یابد.

امروزه دندانپزشکی نه تنها به درمان مشکلات دهان و دندان می پردازد، بلکه تمرکز خود را بر روی زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند گذاشته و به سلامت روحی و عمومی فرد قدم بر می دارد.

با پیشرفت علم دندانپزشکی و بروز شدن دندانپزشکی ترمیم و زیبایی به این باور رسیده ایم، دندانپزشکی زیبایی می تواند نقص های دندانپزشکی سنتی را بپوشاند و درمانی جامع تر را ارائه دهد. فعال کردن پتانسیل های زیبایی فرد می تواند جایگاه اجتماعی و حرفه ای فرد را ارتقا دهد و باعث بالا رفتن امید به زندگی شود.

در مثالی ساده می تواند به درمان پرکردن دندان اشاره کرد که معمولا با مواد تیره رنگ به نام آمالگام انجام می شود، اما امروزه در دندانپزشکی زیبایی پرکردن دندان با مواد همرنگ دندان به نام مواد کامپوزیتی انجام می شود که ضمن مقاوم بودن آن از زیبایی بالایی برخوردار است.

در هر حال استفاده از روش های دندانپزشکی زیبایی در اصلاح طرح لبخند توانسته طرفداران بسیاری را به سمت خود بکشاند و جزئی از خدمات اصلی دندانپزشکی باشد.

 

مزایای دندانپزشکی زیبایی :

 

  • داشتن یک لبخند سفید و درخشان‌
  • داشتن دندان ‌هایی صاف، مرتب و متناسب‌ تر
  • افزایش استحکام دندان ‌ها
  • بهبود سلامت دهان و دندان ‌ها
  • بهبود اعتماد به ‌نفس
  •  

دندانپزشکی زیبایی، چه نواقصی را برطرف میکند؟

 

دندانپزشکی زیبایی به ترمیم و رفع موارد زیر می پردازد :

 

حذف لکه‌ های دندانی و سفیدتر شدن دندان‌ ها

صاف نمودن دندان‌ ها

بازسازی دندان ‌های تغییر شکل یافته و یا اصلاح دندان ‌های تیز شده

جلوگیری از پوشاندن مکرر دهان و دندان ‌ها هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن

اصلاح دندان ‌های شکسته، لب پر شده و یا دندان‌ های ترک ‌خورده

اصلاح دندان‌ های کج و یا منحرف ‌شده

اصلاح فضای دندان‌های از دست‌ رفته و یا فاصله ‌های زیاد بین ‌دندانی

اصلاح هر گونه نارضایتی شما در خصوص لبخندتان

 

تفاوت بین دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟

در واقع دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی تا حدی همپوشانی دارد و اقدامات درمانی مانند ایمپلنت و روکش دندان در هر دو رشته انجام می‌شود اما توجه و تمرکز این دو متفاوت است. دندانپزشکی زیبایی به هماهنگی و زیبایی نتایج اهمیت ویژه‌ای داده و آن را در اولویت قرار میدهد.