شاید بپرسید، جرم دندان اصلاً چیست؟ جرم دندان متشکل از رسوباتی است که با گذشت زمان و شسته نشدن روی سطوح دندان و لثه ها به وجود می آیند و علاوه بر بد رنگ شدن و پوسیدگی دندان، باعث ایجاد بوی بد دهان نیز می شوند. پلاک هایی که روی دندان ها باقی می مانند و با مسواک شسته نمی شوند، سرانجام سفت و سخت شده و به جرم تبدیل می شوند.

دقّت کنید: جرمی که با گذشت زمان سفت شده دیگر حتی با مسواک زدن نیز از بین نمی رود و باید حتماً توسط دندان پزشک، دندان ها جرم گیری و بروساژ شود. یک دندان پزشک خوب، با استفاده از ابزار جرم گیری، جرم های رو و زیر خطّ لثه و پشت دندان را به راحتی پاک می کند.

شما نباید جرم دندان هایتان را دست کم بگیرید، جرم های دندانی سبب تولید اسید در دهان می شوند و اسیدها باعث التهاب و بیماری لثه ها می شود و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان می گردند بعد از انجام فرآیند جرم گیری و پاک سازی ریشه دندان، دندان شما در برابر پلاک های میکروبی مقاوم تر می شوند و لثه هایتان کم کم به وضعیت عادّی و سالم صورتی رنگ خود بر می گردند.


لزوم جرم گیری دندان:
جرم گیری دندان و بروساژ به عنوان یک روش جلوگیری کننده برای افرادی که دچار التهاب بافت های نگهدارنده دور لثه هستند، انجام می گیرد. از دلیل های انجام جرم گیری می توان به 4 مورد اشاره کرد:


1. جرم گیری و پیش گیری از بیماری:

شکّی نیست که اغلب عفونت های ریوی و بیماری های قلبی با باکتری هایی که در دهان تولید می شوند، رابطه مستقیم دارند. به خاطر همین اغلب به شوخی گفته می شود:«به خاطر قلب تان مسواک بزنید!!».

باکتری های دهان، سبب به وجود آمدن آبسه دندان می شوند و آبسه دندان، باعث می شود اطراف دندان تان عفونی شوند. جرم گیری دندان باعث از بین رفتن این باکتری های مضر و جلوگیری از پیشرفت عفونت های دور دندانی می شوند.


2. جرم گیری و محافظت از دندان:

یکی از شایع ترین بیماری های لثه، تحلیل لثه می باشد. جرم باعث عقب نشینی لثه ها می شود با عقب رفتن لثه ها، دندان های شما درازتر دیده می شوند. در نتیجه تحلیل لثه، بافت استخوان نگه دارنده دهان کم کم به تحلیل می رود با از بین رفتن استخوان های نگه دارنده دندان، دندان شما آهسته- آهسته لق می شود و در نتیجه شما دندان هایتان را در کمال ناباوری از دست می دهید. بیماری بافت نگهدارنده دور دندان که به وسیله جرم ایجاد می شود، علت اصلی از دست دادن دندان ها است به خاطر همین پیش تر گفتم که جرم دندانی را دست کم نگیرید!


3. جرم گیری و زیباتر کردن دندان ها:

یک دندان جرم گرفته، زشت ترین دندان است. شما با جرم گیری، ضمن آنکه جرم و پلاک دندان را از بین می برید، باعث می شوید دندان تان سفیدتر و جذّاب تر به نظر برسد هر لکّه زرد- قهوه ای یا سیاه روی دندان با جرم گیری از بین می رود. البته همان طور که در بلیچینگ دندان ها گفته ام جرم گیری مانند بلیچینگ کردن نیست، جرم گیری علاوه بر زیبایی جنبه درمانی نیز دارد.